czwartek, 20 sierpnia 2015

Czym jest sztuczne oddychanie?

Stan, w jakim zraniony nie oddycha, może przyczynić się do jego śmierci, jeśli na czas nie otrzyma pomocy. Krzepki dorosły wydycha powietrze, które niesie wartościowy dla życia tlen. Wolno go wdmuchiwać w płuca poszkodowanego i w taki sposób przywrócić adekwatne stężenie tlenu w jego krwi. To właśnie sztuczne oddychanie.

Jakim sposobem dokonać resuscytację? Postępuj krok po kroku.

1. Upewnij się, że poszkodowany nie oddycha: przyłóż uch aż do jego ust a kładź grabula na jego klatce piersiowej. Monitoruj, czy klatka rusza się i czy z faflów chorego wyżyma się powietrze.
2. Jeżeli zraniony nie wzdycha, natychmiast wezwij sanitarkę.
3. Połóż rannego na plecach.
4. Udrożnij drogi oddechowe: odchyl głowę chorego natomiast podnieś jego brodę dwoma palcami.
5. Delikatną część nosa rannego zaciśnij dwoma palcami.
6. Otwórz wargi chorego.
7. Spsoćże powietrza, otocz swoimi ustami usta poszkodowanego tudzież wdmuchuj powietrze do jego ust.
8. Oglądaj, bądź klatka piersiowa chorego wznosi się.
9. Dokonajże dwa skuteczne oddechy, oraz po pewnym czasie przetestujże, czy tlen jest obejmowany po organizmie. W tym celu przez 10 chwil szukaj wzrokiem, czy wzdycha, kaszle, zmienia się zabarwienie jego skóry, porusza się.
10. Jeśli chory dopuszcza znaki istnienia, dojrzewajże sztuczne oddychanie w takcie 1 oddech co 6 sekund aż do momentu wjazdu sanitarki czy też do chwili, aż ranny sam pocznie oddychać.
11. Jeśli chory nie sapie, połącz sztuczne oddychanie z masażem serca. 
 
Pielęgniarska Opieka Długoterminowa Domowa może nie być potrzebna, jeżeli wykonasz poprawnie sztuczne oddychanie - możesz uratować komuś życie i zdrowie!