wtorek, 2 grudnia 2014

Jak nakładać tapetę?

Zanim rozpoczniemy tapetowania wypada zweryfikować czy rolki nie są zniszczone i czy mają identyczny numer i serię produkcyjną. Może narazie nie byliście tego świadomi, ale przy różnych numerach serii barwa może się nieco różnić. 

Jeśli już wpadniecie na takie rolki polecam tapetowanie nimi w miejscach nie bardzo widzialnych, np. z tyłu szafy, nad oknem albo na przeciwległych ścianach.

Zatem jak napocząć systemu tapetowania? To mój przewodnik laika:


1. Docinanie pasów tapety – po tym jak zmierzysz wysokość ściany - przecinasz tapetę na tak zwane bryty – kiedy wzorzec nie zobowiązuje pasowania, mają one długość taką samą wysokość ściany; jeśli wymaga ją pasować, powinny być mniej więcej 10cm dłuższe. Polecam odcinanie pasów jeden po drugim w miarę tapetowania, to zapewni i ustrzeże błędów. W wypadku stylów które potrzeba przesunąć, wzór przesuwa się o co drugi pas tapety o połowę wzoru - w takim przypadku co drugi pas tapety jest bliźniaczy.
Uwaga: Grunt, by tapety pozostały rozwijane jedynie w jednym kierunku!

2. Zorganizowanie kleju - wyrabiamy go adekwatnie z receptą na opakowaniu. Im cięższą tapetę nakładamy tym zawartość h2o winna być mniejsza.

3. Smarowanie kleju na tapety - jeżeli wybrana przez nas tapeta tego potrzebuje smarujemy klej pędzlem albo wałkiem. Klej nanosi się także na ściankę w dolnym i górnym pasie o wielkości kilkunastu centymetrów. Pas tapety musisz zostawić do przemoknięcia: tapety papierowe 3-6 min, natomiast winylowe 5-10 min. Tylko tapety papierowe nie potrzebują, aby nasiąknąć klejem.
Uwaga: Tapety z włókna szklanego oraz ze spodem z flizeliny nie należy smarować kleju. Nanosi się go tylko na ścianę.
Uwaga: Uniwersalny klej do tapet, który proponują fabrykanci, użyjemy wyłącznie do tapet papierowych. Nie wytrzyma on stosunkowo ciężkiej, winylowej tapety.


4. Przyklejanie - zaleca się zacząć przyklejanie tapety od ściany z oknem. Pierwszy pas powinno się wyrównać za pomocą pionu i poziomicy, tak by inne paski były statecznie układane.
Uwaga: Pas tapety winniśmy nakładać z niewielkim nadmiarem na suficie, aby móc wyrównać ewentualnych różnic.
5. Nadmiary kleju - plamy kleju powinno się od razu, delikatnie zdjąć zmoczoną gąbką albo ścierką, w żadnym wypadku ich nie przecierać.
Uwaga: Nie należy pod żadnym pozorem czekać, aż klej wyschnie.

6. Wykończenia - powinno się posłużyć się szynę do zmniejszania krawędzi w celu prawidłowego wykonania zakończeń na suficie i listwie podłogowej.

To jedynie podstawowe zasady odnośnie przyklejania tapet, w kolejnych postach scharakteryzuję Wam oklejanie przy włącznikach, jak trafnie wytapetować miejsca wokół drzwi, wokół okien i innych problemowych miejscach. Pozdrawiam i zapraszam do obserwowania mojego bloga.